REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach 31.03 – 02. 04 zatrzymaliśmy się na chwilę, by przyjrzeć się swojemu sercu, pomyśleć o tym co najważniejsze w życiu i najlepiej jak to możliwe przygotować się do Świąt Wielkiej Nocy. Czyli nadszedł czas rekolekcji wielkopostnych dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych przy DPS w Kadłubie oraz dla wychowawców  i mieszkańców DPS. Tematem przewodnim spotkań była Ewangeliczna przypowieść o Dobrym Pasterzu, który zna swoje owce po imieniu i troszczy się o nie, o znakach czyli Bożych Przykazaniach, które mają pomóc dojść do nieba.

Każdego dnia spotykaliśmy się na konferencjach, Mszy świętej, nabożeństwach, zabawie i pracy w grupach, gdzie  pod opieką nauczycieli i opiekunów przygotowywano wg własnej inwencji przedstawienia o Dobrym Pasterzu.

W czasie rekolekcji posługiwał nam o. Kamil Tymecki OFM z Góry św. Anny, któremu pomagało czterech młodych franciszkanów od kilku miesięcy na drodze życia zakonnego.

O. Kamil przeprowadził nas przez sakrament pojednania, Eucharystię, sakrament namaszczenia chorych.

Korzystając z cudownej, wiosennej pogody wspólnie celebrowaliśmy Drogę Krzyżową na zewnątrz domu. Szczególnie wymowne były stacje spotkania z Cyrenejczykiem, gdy krzyż ponieśli chłopcy na wózkach, upadku Jezusa, gdy chłopiec niosący krzyż rzeczywiście położył się pod krzyżem oraz ukrzyżowania gdy słychać było przybijanie gwoździ.

Biblia, a w zwłaszcza przypowieści,  przemawia często językiem aluzyjnym, nie wyczerpuje bogactwa tego co w sobie zawiera, nie zamyka się do realiów konkretnej epoki,  ale prowadzi na drogę odkrywania Tajemnicy. Tego co można odnieść do swojego życia, sytuacji w jakiej się znajdujemy i współczesnego świata.

Efekt końcowy pracy w grupach był dla nas miłą niespodzianką. Inscenizacje zaskoczyły nas pomysłowością, oryginalnością, ciekawym zastosowaniem rekwizytów, umiejętnościami aktorskimi i  przyniosły nam wszystkim wiele radości. Wprowadzenie elementów teatru oraz zaangażowanie naprawdę wszystkich uczniów i wychowanków sprawiło, że każdy poczuł się ważny, potrzebny i wyjątkowy jako aktor i jako człowiek  - jedyny, kochany i chroniony przez Dobrego Pasterza

Pasterza, który  zna dobrze swoje owce, prowadzi je i chroni, a gdy trzeba wyrusza na ratunek. Pasterz, który szuka zagubionych, poranionych, „uciekinierów”, nawet w nocy, nawet wtedy gdy to się „nie opłaca”, Pasterza, który potrafi zostawić 99 owiec i szukać tej jedynej która się gdzieś zagubiła, który ryzykuje życie by obronić swoje owce, jest nawet gotów je stracić byle tylko owce żyły, który zna je po imieniu, prowadzi je i nie opuści w niebezpieczeństwie, jest zawsze obecny, czuwa i usuwa swoim owcom przeszkody na ich  drodze, a gdy trzeba bierze owce na ramiona.

Rekolekcje pomogły nam kolejny raz poczuć się wspólnotą, która nie tylko razem na co dzień uczy się, bawi i pracuje, ale którą łączy o wiele głębsza więź – Jednej Owczarni należącej do Dobrego Pasterza.

 

s. Halina Padoł